Džemperiai: kilmė ir jų pokytis laikui bėgant
Džemperiai turi ilgą ir įdomią istoriją, kuri apima kelis dešimtmečius ir net žemynus. Šiuolaikinių džemperių ištakos siekia 1930-uosius, kai Champion juos pirmą kartą sukūrė tletams, tuo tikslu, kad jie nesušaltų ir nesušlaptų per treniruotes lauke. Tačiau tik aštuntajame dešimtmetyje, džemperiai iš tikrųjų pradėjo tapti madingais ir populiariais rūbais.
Aštuntajame dešimtmetyje džemperiai su kapišonu buvo siejami su hiphopo kultūra ir dažnai juos dėvėjo tokie atlikėjai kaip Run DMC ir LL Cool J. Ši asociacija su miesto mada padėjo išpopuliarinti džemperius tarp jaunų žmonių, kurie pradėjo juos nešioti, kaip maišto simbolį ir individualumui išreikšti.
Devintajame dešimtmetyje džemperių populiarumas ir toliau augo – tokie prekių ženklai kaip Nike, Adidas ir Reebok kūrė savo drabužio versijas. Tačiau džemperiai su gobtuvu taip pat pradėjo pritraukti neigiamą dėmesį, nes jį dažnai dėvėjo nusikaltėliai ir gaujų nariai, norėdami nuslėpti savo tapatybę.
Nepaisant šios neigiamos asociacijos, džemperiai išliko populiarūs 1990-aisiais ir 2000-aisiais, o tokie prekių ženklai kaip Abercrombie & Fitch ir American Apparel kūrė savo šio rūbo variacijas.
Džemperiai taip pat buvo siejami su technologijų kultūra, nes verslininkai, tokie kaip Markas Zuckerbergas, dažnai buvo matomi juos dėvintys ilgai dirbdami prie savo kompiuterių.
Šiandien džemperiai yra pagrindinis šiuolaikinės mados elementas, jį galima rasti įvairių stilių ir dizaino. Nuo oversized iki prigludusio, su kapišonais ir be jų, su užtrauktukais ar velkamų per galvą – kiekvienam skoniui ir progai.
Aukštos klasės dizaineriai, tokie kaip „Gucci“ ir „Balenciaga“, taip pat sukūrė savo prabangias džemperio versijas, pasižyminčias aukščiausios kokybės medžiagomis ir akį traukiančiu dizainu.
Be to, kad džemperiai yra madingi, jie taip pat atlieka praktinę paskirtį – suteikia šilumos ir komforto vėsesniu oru. Jie taip pat yra populiarūs tarp sportininkų, kurie dažnai juos nešioja, kaip savo treniruočių dalį.
Apskritai, džemperis nuėjo ilgą kelią: nuo kuklios pradžios kaip sportinės aprangos dalis. Nors bėgant metams buvo ir pakilimų, ir nuosmukių, džemperis išliko populiarus ir universalus drabužis, kuris vaidino svarbų vaidmenį šiuolaikinėje madoje.
Džemperiai ir jų universalumas
Džemperių universalumas yra viena iš priežasčių, kodėl jie tapo tokia populiaria apranga. Jie nebėra skirti tik vaikščioti po namus ar lankytis sporto salėje. Džemperiai tapo madingu daugelio žmonių pasirinkimu, juos galima puošti ir dekoruoti įvairiausia spauda ir pritaikyti įvairioms progoms. Spauda ant džemperių plačiai atvėrė duris jų panaudojimui, nes spaudos galimybės be ribės, o norimą vaizdą išgauti yra lengva ir paprasta. Įmantriausi dizainai, kuriami įvairioms progoms: gimtadieniui, sporto sirgaliams, muzikos, hobių ar augintinių tematika ir pan.
Kiekvienam skoniui ir progai rasite stilingų džemperių – nuo klasikinio, aukštu kaklu iki madingų, oversized ar prigludusių džemperių modelių. Ryškūs raštai ir spalvos, šiuolaikiškai marginti naujausia dažymo technika, prailginti suknelių tipo modeliai ar atvirkščiai trumpo ir laisvo ar prigludusio kirpimo bei pereinančių spalvų ar sendinto vintažinio dizaino. Universalus rūbas – džemperiai vyrams ir džemperiai moterims – žaismingas ir geidžiamas visų drabužių spintos priedas.
Džemperių su kapišonais ir megztinių tipo džemperių derinimo būdai:
- Vienas iš populiariausių būdų dėvėti džemperį/megztinį yra su džinsais ir sportbačiais, kad išvaizda būtų laisva ir patogi. Tai puiki apranga tvarkant neįpareigojančius reikalus, pabėgimui išgerti kavos su draugais ar tiesiog leisti laiką namuose. Taip pat universalus būdas, tinkantis ir vyrams ir moterims.
- Kad atmosfera būtų labiau nušlifuota, megztinį galima sluoksniuoti po švarku arba dėvėti su pritaikytomis kelnėmis ir suknele. Tai sukuria išmanų kasdienį įvaizdį, kuris puikiai tiks darbui biure ar oficialiam susitikimui.
-
Nors atrodytų keista, tačiau moteriški džemperiai puikiai dera sijonais ar suknelėmis, kad atrodytų žaismingai, moteriškai. Prigludusius megztinius galima dėvėti su sijonu aukštu juosmeniu ir aukštakulniais, kad apranga būtų prašmatni ir rafinuota. Be to, ant maksi suknelės galima dėvėti oversized džemperius, norint sukurti atsipalaidavusią ir bohemišką nuotaiką.
.
Kas bendra tarp paprastų džemperių ir aukštosios mados?
Gali atrodyti, kad aukštoji mada ir džemperiai turi mažai ką bendro, tačiau abu vaidino svarbų vaidmenį mados evoliucijoje.
Aukštoji mada reiškia aukščiausios klasės, pagal užsakymą pasiūtus drabužius, kuriuos kuria kvalifikuoti amatininkai, naudodami aukščiausios kokybės medžiagas. Dažnai tai asocijuojasi su prabanga, išskirtinumu, aukštąja mada. Kita vertus, džemperiai paprastai asocijuojasi su laisvalaikio, patogiais drabužiais, skirtais kasdieniam dėvėjimui.
Tačiau, nepaisant šių skirtumų, yra keletas įdomių panašumų tarp aukštosios mados ir džemperių.
- Abu yra unikalūs ir diktuoja novatorišką požiūriai į madą, dizaineriai peržengia dizaino, medžiagų ir meistriškumo ribas.
- Tiek aukštoji mada, tiek džemperiai taip pat atspindi platesnes kultūros tendencijas ir įtaką. Aukštoji mada dažnai atspindi savo laikmečio socialinį ir politinį klimatą, dizaineriai kuria drabužius, atspindinčius dabartinius įvykius ir požiūrį. Panašiai džemperiai tapo jaunimo kultūros ir maišto simboliu, o dizaineriai juos naudoja politiniams ir socialiniams pareiškimams.
- Galiausiai ir aukštoji mada, ir džemperiai demonstruoja mados galią formuoti ir atspindėti mūsų tapatybę. Nesvarbu, ar dėvime pagal užsakymą pasiūtą aukštosios mados suknelę, ar patogų džemperį, tai, ką dėvime, pasako apie tai, kas mes esame, ką vertiname ir kaip matome save pasaulyje.
Tokiu būdu aukštoji mada ir gobtuvai gali atrodyti kaip priešingybės, tačiau jie abu yra svarbūs mados kraštovaizdžio aspektai, parodantys šios nuolat besivystančios pramonės platumą ir įvairovę.
Džemperių mados išraiška ir garsių dizainerių eksperimentai
Klasikinis ir nesenstantis drabužis pastaraisiais metais išgyveno mados renesansą ir tapo išskirtiniu kūriniu.
Dizaineriai eksperimentavo su drąsiomis spalvomis, tekstūromis ir raštais, kad sukurtų unikalius ir akį traukiančius džemperius/megztinius, kurie išsiskiria iš minios. Nuo stambaus mezgimo iki stulbinančių džemperio audinio dažymo technikų.
Skirtingų dizainerių eksperimentavimo kelias džemperių industrijoje:
Virgil Abloh, prabangių gatvės drabužių prekės ženklo „Off-White“ įkūrėjas, buvo pripažintas išpopuliarinęs oversized džemperių tendenciją. „Abloh“ dizainai dažnai pasižymi dideliais piešiniais, ryškia grafika ir atpalaiduojančiu stiliumi. Jis bendradarbiavo su įvairiais prekių ženklais, įskaitant Nike ir Levi’s, kurdamas unikalius ir novatoriškus džemperių dizainus.
Aleksandras Wangas, žinomas dėl savo minimalistinio ir veržlaus dizaino, džemperius įtraukė į daugelį savo kolekcijų. Wang džemperiai dažnai pasižymi netikėtomis detalėmis, tokiomis kaip išpjautos linijos ar asimetrinės kraštinės. Jis taip pat eksperimentavo su įvairiais audiniais, įskaitant odą ir tinklelį, kad sukurtų naujus ir įdomius dizainus.
Pharrellas Williamsas, muzikantas ir mados dizaineris, bendradarbiavo su keliais prekių ženklais kurdamas unikalius džemperių dizainus. 2014 metais Williams bendradarbiavo su japonų prekės ženklu Uniqlo, kad sukurtų spalvingų ir vaizdingų džemperių kolekciją. Kolekcija buvo įkvėpta Williams meilės menui ir dizainui, joje buvo ryškūs atspaudai ir akį traukiančios spalvos.
Yohji Yamamoto, japonų mados dizaineris, buvo pripažintas tuo, kad džemperius įvedė į aukštąją madą. Yamamoto dizainui dažnai būdingi avangardiniai siluetai ir netikėtos detalės, o per daugelį metų džemperį jis įtraukė į daugelį savo kolekcijų. Jo džemperiai dažnai būna su dideliais gobtuvais ir unikaliais apmušalais, suteikiančiais išskirtinę ir netradicinę išvaizdą.
Jeremy Scottas, „Moschino“ kūrybos direktorius, yra žinomas dėl savo žaismingų ir nepagarbių dizainų. Scottas megztinius/džemperius įtraukė į daugelį savo kolekcijų, dažnai įtraukdamas drąsių raštų ir žaismingos grafikos. 2014 m. Scott bendradarbiavo su greito maisto tinklu „McDonald’s“, kad sukurtų drabužių ir aksesuarų kolekciją, įkvėptą prekės ženklo, įskaitant džemperį su ikoniškomis auksinėmis arkomis.
Tai tik keli pavyzdžiai, kaip kai kurie žinomi mados dizaineriai kūrė megztinius ir džemperius. Nuo drąsios grafikos iki netikėtų detalių – šie dizaineriai padėjo pakelti kuklų rūbą į naujas aukštumas mados pasaulyje.
.
Įdomiausi faktai apie džemperius
- Pirminė džemperio su kapišonu paskirtis buvo išlaikyti žmogaus galvą šiltą ir sausą esant blogam orui, o jį dažniausiai dėvėjo darbininkai ir sportininkai;
- Džemperiai tapo tokiu visur paplitusiu drabužiu, kad skaičiuojama, jog kasmet visame pasaulyje pagaminama daugiau nei 2 milijardai džemperių;
- 2015 metais reperio Tupaco Shakuro dėvėtas džemperis aukcione buvo parduotas už 172 750 USD, todėl jis tapo vienu brangiausių kada nors parduotų džemperiu;
- 2017 m. drabužių prekės ženklas „Vetements“ išleido džemperį su įmontuota kauke, kuri dengė visą žmogaus veidą. Neįprastas dizainas buvo populiarus tarp mados gerbėjų ir greitai išparduotas;
- Džemperis su kapišonu tapo populiariu aprangos elementu vaizdo žaidimų pasaulyje, o tokių žaidimų kaip „Grand Theft Auto“ ir „Assassin’s Creed“ personažai dažnai dėvi džemperius kaip savo išskirtinės išvaizdos dalį;
- Džemperiai taip pat išpopuliarėjo tarp įžymybių ir influencerių – visi nuo Kanye Westo iki Kendall Jenner buvo pastebėti dėvintys patogų ir universalų drabužį;
- 2020 m., per COVID-19 pandemiją, Japonijos įmonė Unihabitat sukūrė gobtuvą su įmontuota veido kauke, kad padėtų žmonėms išlikti saugiems ir jaustis patogiai.
Džemperių ateitis greitai besikeičiančiame mados pasaulyje
Sporto tendencija, kuri panaikina ribą tarp sportinės aprangos ir kasdienių drabužių, buvo viena reikšmingiausių pastarojo dešimtmečio mados tendencijų. Megztiniai ir džemperiai vaidino pagrindinį vaidmenį šioje tendencijoje ir greičiausiai tai darys ateityje.
Viena tendencija, kuri greičiausiai išliks, yra aukštųjų technologijų medžiagų naudojimas sportiniams drabužiams. Nuo drėgmę praleidžiančių audinių iki naujoviškų suspaudimo technologijų – šios medžiagos padeda pagerinti našumą ir komfortą, kartu atrodo stilingai ir madingai.
Kita tendencija, kurią reikia stebėti, yra nuolatinis eksperimentavimas su skirtingais siluetais ir stiliais. Galime tikėtis, kad pamatysime daugiau laisvesnių džemperių su gobtuvais ir trumpų megztinių stiliaus džemperių, kurie suteiks naujos tradicinės atletikos stilių.
Tvarumas taip pat greičiausiai bus pagrindinis laisvalaikio rūbų ateities akcentas. Vartotojai vis labiau suvokia savo drabužių pasirinkimo poveikį aplinkai, o rūbų kūrėjų prekių ženklai į tai reaguoja naudodami perdirbtas medžiagas ir tvarius gamybos metodus.
Kadangi žmonės ir toliau teikia pirmenybę patogumui ir funkcionalumui, renkantis drabužius, laisvalaikis gali tapti dar didesne mados įvaizdžio dalimi. Galime tikėtis, kad išvysime daugiau naujoviškų dizainų, kuriuose efektyvios medžiagos derinamos su stilingais siluetais, todėl bus lengviau nei bet kada pereiti iš sporto salės stiliaus į laisvalaikio ir gatvės stilių.